Manager financiar

Full time Oradea EVEXCE

Descrierea postului:
– coordoneaza si supervizeaza activitatea departamentului financiar-contabil al companiei;
– participa activ la inchiderea balantelor lunare, la depunerea declaratiilor fiscale si a bilantului, precum si la rezolvarea problemelor din departament;
– urmareste modificarile legislative care pot avea influente economice, financiare, contabile si fiscale asupra companiei, anticipeaza influentele si propune eventuale masuri de optimizare;
– mentine legaturi active cu institutiile statului cu atributii in zona financiar-contabila si fiscala, precum si cu institutiile financiar-bancare, cu scopul de a identifica solutii optime de finantare pentru companie;
– monitorizeaza constant situatia lucrarilor in curs de executie, a stocurilor, creantelor si datoriilor companiei, precum si a garantiilor de buna executie;
– monitorizeaza profitabilitatea pe diverse zone (client, tip de proiect, etc) si propune solutii de optimizare a activitatii pe fiecare zona in parte.
– realizeaza bugetele de venituri si cheltuieli anuale, precum si previziunile de cash-flow lunare;
– analizeaza si interpreteaza variatiile rezultate din comparatia indicatorilor bugetati cu indicatorii realizati;
– comunica permanent si eficient cu conducerea companiei si cu celelalte departamente;

Cerinte:
• Min. 4 ani experienta in contabilitate, fiscalitate si gestiune financiara;
• Min. 1 an experienta in pozitie de coordonare;
• Absolvent de studii universitare in domeniul economic, cu specializare financiar-contabila;
• Abilitati bune de comunicare;
• Domiciliu stabil in Oradea;
• Detinerea unei certificari profesionale in domeniul financiar-contabil (CECCAR, auditor financiar, consultant fiscal, etc) reprezinta un plus;
• Persoana orientata spre actiune si spre indeplinirea obiectivelor;

Oferta (bonusuri, beneficii):
• Salariu fix;
• Bonificatii, in functie de rezultatele obtinute de companie;

  • Applications have closed